Formacja

Formacja wewnętrzna jest czymś absolutnie koniecznym w życiu każdego ministranta. Oprócz indywidualnej pracy nad swoją pobożnością, wiarą, wiedzą religijną - ministranci podejmują też szereg działań wspólnotowych, mających na celu uczynić z nich nie tylko osoby nienagannie służące przy ołtarzu podczas liturgii ale również osoby głębokiej wiary, odznaczające się kulturą osobistą i dobrocią w relacjach z innymi ludźmi.

Do najważniejszych elementów formacji, w których biorą udział ministranci naszej parafii należą:

1) Spotkania formacyjne - odbywają się one w trakcie cotygodniowych zbiórek ministranckich. Poruszają ważne zagadnienia wiary, duchowości ministranta, świadomego przeżywania liturgii, szczególnie Eucharystii. Spotkania prowadzone są przez księdza opiekuna i animatorów naszej parafii. Opierają się o program formacji ministranckiej.

 

2) Wspólna modlitwa - oprócz Eucharystii, która w oczywisty i najgłębszy sposób kształtuje serce każdego ministranta, członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza mają wiele okazji do wspólnej modlitwy. Każda zbiórka rozpoczyna się i kończy modlitwą, podczas której szczególnie wzywamy opieki świętych patronów ministranckich (Tarsycjusz, Dominik Savio, Jan Berchmans, Jan Bosko, Stanisław Kostka, Jose del Rio) i powierzamy Panu Bogu sprawy naszej wspólnoty, parafii, naszych rodzin i całego Kościoła. Od czasu do czasu odbywają się również nabożeństwa w ramach zbiórek. Modlitwa towarzyszy również wszystkim ważnym chwilom życia ministrantów.

  

 

3) Dekanalne dni skupienia - raz na jakiś czas (najczęściej z okazji Wielkiego Postu, Adwentu, zakończenia roku formacyjnego) odbywa się dekanalny dzień skupienia ministrantów. Jest on okazją do wspólnej modlitwy w intencji służby liturgicznej, a także do nawiązania bliższych relacji z ministrantami sąsiednich parafii (dekanatu). Dekanalny dzień skupienia najczęściej zawiera następujące elementy: zawiązanie wspólnoty, pieśń do Ducha Świętego, adoracja Najświętszego Sakramentu, okazja do spowiedzi świętej, wspólna Eucharystia, oraz Agapa połączona z konkursami i zabawą. Dzięki temu wydarzeniu ministranci mają okazję do wspólnej modlitwy, spotkania i wymiany doświadczeń.

  

4) Rekolekcje wakacyjne - rekolekcje przeżywane przez ministrantów są zwieńczeniem całego roku formacji. Jest to intensywny czas modlitwy, zabawy, wspólnego spędzania wypoczynku. Najczęściej odbywają się one w pięknych okolicznościach przyrody, w takich miejscowościach jak: Lipnik, Brenna, Kalna i innych. W rekolekcjach diecezjalnych uczestniczą ministranci z różnych parafii naszej diecezji, prowadzi je każdorazowo ksiądz lub diakon wspomagani przez grupę animatorów i kleryków. W naszej wspólnocie ministranckiej chcemy uczestniczyć w rekolekcjach przeżywanych wspólnie, w których biorą udział ministranci naszej parafii, animatorzy i ks. Paweł. 

   

5) Święto patronalne ku czci św. Tarsycjusza - ministranci cieszą się wstawiennictwem wielu świętych i błogosławionych. Do tych najbardziej popularnych należą: św. Tarsycjusz, św. Jan Bosko, św. Dominik Savio, św. Stanisław Kostka i bł. Jose del Rio. Jednak głównym patronem Liturgicznej Służby Ołtarza, również w naszej parafii jest rzymski chłopak, męczennik św. Tarsycjusz. Każdy ministrant powinien brać przykład ze swojego patrona i starać się go jak najlepiej naśladować. Każdego roku w listopadzie ministranci obchodzą swoje patronalne święto ku czci św. Tarsycjusza. Wraz z rodzicami i najbliższą rodziną gromadzą się na uroczystej Eucharystii sprawowanej w ich intencji. Wtedy też do grona Liturgicznej Służby Ołtarza dołączają nowi członkowie a kandydaci po rocznym okresie przygotowawczym przez błogosławieństwo i złożenie przyrzeczeń są włączani do grona ministrantów. Po Mszy św. wszyscy gromadzą się w salce domu parafialnego na wspólnym świętowaniu i poczęstunku.

  

6) Diecezjalne pielgrzymki ministrantów - raz w roku, najczęściej w ostatni dzień wakacji, ministranci całej diecezji gromadzą w Katowicach się na powakacyjnej pielgrzymce. Jest ona okazją do wspólnego świętowania i dzielenia się radością służby przy ołtarzu. Spotkaniu towarzyszy Ksiądz Arcybiskup, który przewodniczy uroczystej Eucharystii w katedrze Chrystusa Króla. Ministranci mają okazję zobaczyć jak wielu jest młodych ludzi, którzy podejmują służbę przy ołtarzu. Pielgrzymka daje również możliwość spotkania kolegów, z którymi przeżywało się wakacyjne rekolekcje. Po adoracji i Mszy świętej wszyscy gromadzą się na placu pomiędzy Kurią Metropolitalną a katedrą, by posilić się, skorzystać z wielu atrakcji i wziąć udział w wielu przygotowanych dla nich konkursach.

7) Formacja przez rywalizację sportową oraz wspólną zabawę - sport pełni ważną rolę w życiu wielu ministrantów. Do najbardziej ulubionych dyscyplin należy z pewnością piłka nożna. Ministranci naszej parafii lubią podejmować wyzwania sportowe, uczestniczą w różnego rodzaju turniejach i bardzo żywo interesują się rozgrywkami na poziomie międzynarodowym i krajowym. Jeśli rywalizacja prowadzona jest w duchu fair play, z poszanowaniem przeciwnika (o czym zawsze starają się pamiętać ministranci), to staje się świetnym elementem kształtującym charakter. Nasza wspólnota ministrancka już niebawem będzie posiadać swoje własne stroje piłkarskie. Przyjęliśmy, że barwami które będą nas charakteryzować będą kolory: żółty i czarny.  Oprócz piłki nożnej niektórzy nasi koledzy uprawiają również inne sporty: siatkówkę, kolarstwo, biegi. Regularnie przeprowadzamy również rywalizację w turniejach FIFA, które gromadzą starszych i młodszych ministrantów. Oprócz rywalizacji sportowej ministranci spotykają się również na wspólnej zabawie, ogniskach i innych integrujących ich wydarzeniach. 

  

8) Wycieczki - ważnym elementem formacji ministrantów jest kształtowanie dobrej atmosfery, poczucia wspólnoty i wspólnego spędzania czasu. Ministranci chętnie biorą udział w różnego rodzaju wycieczkach i wyjazdach integracyjnych, lubią wspólnie spędzać czas. Wyjazdy mają charakter turystyczny ale nigdy nie brakuje nam podczas nich czasu na modlitwę. Często wycieczka połączona jest z Eucharystią odprawianą w nieznanym nam dotychczas kościele czy kaplicy. Z racji szkoły i obowiązków w parafii - najczęściej odbywają się one w soboty.